Děti a jód

Děti, těhotenství a jód

Počátkem minulého století byla objevena skutečnost, že nedostatek jódu v lidském těle způsobuje špatnou činnost štítné žlázy, jejíž hormony jsou nepostradatelné pro správný vývoj organismu. Rizikovou skupinou populace jsou především děti (ohrožen je již plod v těle matky) – možné poruchy intelektu i fyzického vývoje, u dospělých vede špatná činnost štítné žlázy k poruchám metabolismu, obezitě, zvýšené únavě, problémům s otěhotněním a zvýšené potratovosti, u obou pohlaví k neplodnosti.


K řešení problému zásobení populace tímto důležitým prvkem bylo jako nejlepší způsob doplnění jódu v jídelníčku doporučeno jódování jedlé soli. Ta byla pro své vlastnosti, pravidelný příjem a rozšířené užití i pro výrobu mnoha dalších potravin vybrána jako ideální nosič tohoto prvku.


Toto opatření brzy přineslo pozitivní výsledky na zdravotním stavu obyvatel. Ale bohužel v souvislosti se změnami životního stylu a potravních návyků naší populace se problém jódového deficitu objevil v devadesátých letech minulého století znovu. Díky rozšířenému použití jódované soli i dalších potravin s přirozeným či umělým obsahem jódu je však současný stav již poměrně uspokojivý. Jedlá sůl, ale nadále zůstává jedním z hlavních zdrojů jódu pro lidský organismus. Proto jako další doplněk tohoto jódového deficitu v našem organizmu jsou Solno -Jodové jeskyně pomáhající načerpat velké množství jódu během příjemných terapiích.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one