O solné jeskyni Jaroměř, účinky


Co je to solná jeskyně?

Solná jeskyně je relaxačně ozdravné zařízení nahrazující lidem pobyt u moře, sloužící k jejich relaxaci, regeneraci a jako doplňková léčba různých onemocnění.


Základní myšlenkou vzniku solných jeskyní je „přenést" a využít prostředí, které je lidskému organismu prospěšné. Toto prostředí napodobující přímořské mikroklima je zvláště bohaté na minerály a stopové prvky tolik potřebné pro posílení zdraví organismu.


Vynikající léčivé účinky soli známe již po staletí a myšlenka léčení využitím solných jeskyní je známa již odpradávna. Za tímto účelem byly využívány na začátku solné doly. Ve světě takové zařízení vzniklo již ve 30. letech 19. století v nejznámějším solném dole Vielička v Polsku. Od roku 1958 se v tomto dole léčí astma, choroby hrdla, dýchacích cest a alergie.V současnosti se k tomuto zdroji zdraví opět vracíme - za pomoci nových technologií se dají jeskyně realizovat i na povrchu země ve vhodných prostorách.


V praxi rozlišujeme více typů solných jeskyní - vybudované z kamenné soli, z mořské soli nebo z kombinace různých druhů solí v určitých poměrech. Mořská sůl je získávána z Mrtvého, Černého a Baltského moře a je zpracována technologicky náročným způsobem, tj. lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoliv pojiva. Sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55% minerálů, naproti tomu kamenná sůl jen 3%. To vše v kombinaci se stálou teplotou 19-23°C a optimální vlhkostí 50-70% má příznivé účinky na náš organismus. Sůl je jedním z velmi důležitých prvků. V krvi člověka se nachází přibližně 0,9% chloridu sodného a chemické složení mořské vody, co se obsahu soli týká, je podobné složení plazmy lidské krve. Slaná voda je také přirozeným prostředím, ve kterém se vyvíjí lidský plod.

V solné jeskyni vzniká koncentrace soli ve vzduchu, který člověk dýchá. Za pomoci ventilačního systému, vytápění a klimatizace je vytvořeno výjimečné mikroklima, které se vyznačuje bakteriální čistotou a vzduchem obohaceným o léčivé minerály a stopové prvky obsažené v soli. Prostředí solné jeskyně je hypoalergické, bakterií prosté a je tak blízké sterilnímu prostředí operačního sálu.

Výstavba solné jeskyně

V posledních letech výstavba solných jeskyní v České republice sílí a vzrůstá i počet firem jež se jí zabývají. Každá solná jeskyně je originál. Liší se svou velikostí, interiérem, ale především technologií a materiálem z něhož je postavena.


Solné jeskyně vyrobeny převážně z kamenné soli mají, jak už bylo zmíněno, velmi nízké procento minerálů. Velké množství firem staví jeskyně 100% ze soli z Mrtvého moře. Ta sice obsahuje největší množství minerálů, je však vhodné ji doplnit i jinými druhy solí, např. obohacených jódem. Složení soli z Mrtvého moře také nedovoluje v jeskyni udržovat vlhkost vyšší než 40%, což je pro uvolňování minerálů a maximální účinky vlhkost nedostatečná. Podstatným problémem je zde i nutnost použití umělých pojiv na výstavbu tohoto druhu jeskyně.

Solná jeskyně - Jaroměř
Na výstavbu naší solné jeskyně bylo použito 15 tun soli zkombinované v poměrech pro zdraví nejoptimálnějších, obsahujících co nejširší množství minerálů a stopových prvků. Přírodní technologie bez použití jakýchkoli umělých pojiv zajišťuje vysoce sterilní a hypoalergické prostředí. Naše solno-jodová jeskyně je vybudována z velkého množství soli z Mrtvého moře v přírodní podobě, z Černého moře, z mineralizované jodové soli z Klodawy a z Himalayských solných krystalů. Právě toto složení zajišťuje maximální pozitivní účinek na vaše zdraví a duševní pohodu.


Samotná výstavba solné jeskyně je poměrně technologicky náročný proces, avšak zaručuje maximální účinnost. Stěny a strop jsou izolovány od stěn budovy, takže do nich neproniká sůl. Dále je jeskyně akusticky izolována od okolního prostředí. Stěny jsou zhotoveny ze solných balvanů ( cihel ), které působí přírodním vytesaným dojmem. Síla stěny včetně nosné konstrukce ( ze dřeva ) a izolace je cca 40cm. Podlaha je posypána hrubozrnnou solí ( min.10cm ) a zvyšuje tak intenzitu uvolňování zdraví prospěšných stopových prvků. Tato vrstva je vyhřívána zabudovaným podlahovým vytápěním.

Cíl solno-jodové jeskyně - Jaroměř

Solná jeskyně Oáza zdraví Jaroměř  je určena všem, kteří chtějí zlepšit svůj zdravotní stav, preventivně zamezit vzniku různých onemocnění, odbourat stres a napětí, udržovat duševní pohodu a věnovat čas relaxaci. Naše jeskyně je také zaměřena na děti, které v dnešní době velmi často trpí sníženou imunitou, různými alergiemi a dýchacími problémy. Většina z nich nemá možnost trávit několikrát do roka čas u moře a od jejich obtíží jim proto může ulevit právě pravidelné navštěvování solné jeskyně. V naší nabídce také máme speciální zvýhodněné pobyty v solné jeskyni pro školky a školy a po dohodě je možné uskutečnit i noční pobyt.


Nejpodstatnější pro nás je, že sázíme na kvalitu. Po pečlivém výběru jsme pro vás nechali zbudovat jeskyni co nejúčinnější a i pro relaxaci nejpříjemnější. Pojali jsme naši jeskyni především jako rodinnou, avšak pro všechny dostupnou. Samozřejmostí je rozdělení pobytů v solné jeskyni maminek s dětmi a školních zařízení od ostatních. Dětem chceme nabídnout prostor a zábavu ( jeskyně je vybavena solištěm s hračkami, skluzavkou a klid a relaxaci dospělým).

Popis procedury

Solná jeskyně je místem klidu a relaxace. Každá terapie začíná v celou hodinu. Je nutné se dostavit 10 minut před zahájením. Do solné jeskyně se vchází v oblečení a v bílých ponožkách.


Terapie probíhá 60 minut na pohodlných polohovacích lehátkách. Relaxaci doprovází příjemná hudba a barevné osvětlení. Všechny tyto aspekty napomáhají celkovému uvolnění. Teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí mezi 19 až 23 stupni Celsia. Mikroklima v solné jeskyni se podobá tomu v přímořské oblasti, vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli, obsahující minerály a stopové prvky (jako jód, brom, hořčík, sodík, vápník, železo, selen…). Uvolňování je však intenzivnější. Během zmiňovaného šedesátiminutového pobytu vdechnete takové množství léčivých látek, jako kdybyste strávili u moře dva až tři dny. Zlepšení zdravotního stavu lze pozorovat již po několika návštěvách.


Doplňkové efekty:

  • Světelná terapie
  • Hudební terapie
  • Koutek pro děti
  • Solné parné jezírko
  • Solný vodopád
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one